Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kulak Estetiği (Otoplasti)
Kulak kepçesi, iç kulağa iletilmek üzere sesi toplama özelliğinin yanısıra başın her iki yanında bulunan estetik bir öğedir. Kulak kepçesinin, baş ile arasındaki açının olması gerekenden fazla olması durumunda, kulaklar özellikle ön bakıda göze batmaktadırlar. Bu görünüm “Kepçe kulak” veya “Belirgin kulak” olarak isimlendirilir. Bu deformitenin tedavisindeki ana seçenek cerrahidir. Ameliyat için en uygun zaman kulak büyümesinin yüzde 90 kadarının sona erdiği ve kulak kıkırdaklarının kolayca şekillendirilebilecek esneklikte olduğu 5-7 yaşlar arasıdır. Bu dönemin ameliyat için en elverişli dönem olmasının diğer bir sebebi de çocukların okula daha başlamamış olmaları ve böylelikle arkadaşları tarafından kulakları nedeniyle dalga unsuru olmamış olmalarıdır. Her ne kadar optimal yaş aralığı 5-7 arası olsa da, kepçe kulak deformitesi her yaşta başarılı bir şekilde cerrahi olarak düzeltilebilmektedir.
 
Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti); çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde ise lokal anestezi ve sedasyon (sakinleştirici) altında yaklaşık 1,5 saat (her iki kulağa müdahale edildiğinde) sürmektedir. Tek bir kulakta deformite olan asimetrik vakalarda ise süre yaklaşık 30-45 dakika olmaktadır. Ameliyatta kulak arkasında yapılan yaklaşık 3,5 cm uzunlukta kesiden girilerek, kulak kıkırdağı ciltten ayrılarak gerekli dikiş tekniktleriyle şekillendirilir ve ardından kulak kepçesi ile baş arasında optimal açının oluşturulması için 2 veya 3 adet dikiş atılır. Gereken vakalarda, kulak memesi de kıkırdağa asılarak düzeltilir. Ameliyat sonunda 2 hafta kadar kulakta kalacak bir ‘tenisçi bandı’ takılır ve hasta yatağına alınır. Genel anestezi uygulanan vakalar ertesi gün sabahtan eve gönderilirken, lokal anestezi ile ameliyat edilen hastalar aynı akşam eve yollanır.
 
Ameliyattan sonraki 3. veya 4. günde yapılan kontrolde, kulaktaki pansuman açılır ve dikiş hatları kontrol edilir. Bu kontrolden sonraki 2 haftalık dönemde ise tenisçi bandajı ile kulak kepçesi başa tespit edildir. Bu dönem içinde tenisçi bandajı aralıklı olarak çıkarılarak, duş almak mümkündür. Ameliyat sonrasındaki bu takip önerilerine dikkatle uyulması, kepçe kulak deformitesinin tekrar etmesini önlemek açısından çok önemlidir ve mutlaka sıkı sıkıya uygulanmaktadır.
 
Otoplasti; doğru hastada, uygun teknikle uygulandığında, minimal ağrı ile son derece başarılı sonuçlar elde edilen bir ameliyattır.
 


geri
Aklınızda soru kalmasın!

Tedavilerimiz ve aklınıza takılan sorular hakkında hiç çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.