Yazılar

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi ile ilgili ilginizi çeken konular, aklınızdaki sorular ve yeni faydalı bilgiler için yazılarımıza göz atabilirsiniz.Dolgu nedir, ne değildir?

Dolgu nedir, ne değildir?

   En başta söyleyim yılan zehiri değildir :) Ticari adı Dolgu olan,  bir bakteriden elde edilen ve ismi botulinium toksini olan bir ilaçtır. Tüm dünyada cerrahi dışı yapılan estetik girişimlerde en üst sıradadır.

 

   Yüzde kaz ayakları, alın çizgileri, kaş arası ve burun kökü olmak üzere üst yüz yarımının tamamına yapılabildiği gibi, ağız köşelerini hafifçe kaldırmak, gülümseme ile görünen diş eti problemini çözmek, sigara çizgilerini gidermek,  boyunda bir gerginlik sağlamak  için de kullanılabilir. Hatta migren tedavisinde de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

 

   Dolgunun bir diğer kullanım alanı ise aşırı terleme (hiperhidroz) tedavisidir. Koltuk altı, el ve ayak terlemesinde uzun süre rahatlık sağlayabilir. Sanılanın aksine vücuda hiç bir zararı yoktur. Zaten kullanılan bölgeye göre değişebilmekle beraber 4-4,5 ay kadar sonra vücutta hiç dolgu kalmamaktadır.

 

Dolgu derin olmayan ince kırışıklıkları ortadan kaldırabildiği gibi tüm kırışıklıkların da derinleşmesini engeller. Eğer kırışıklık çok derinse tamamen ortadan kalkmaz ancak hafifler. Derin kırışıklıklarda dolgu maddeleri de kullanılmalıdır. 

 

   İlk yapıldıktan sonra etkisi 2-3 gün civarında başlar 10-12 gün içerisinde tamamen oturur. Bu günden sonra hastalara bir miktar rötuş yapılabilir. Bir kez dolgu yaptıran bir kişi dolgunu etkisi geçtikten sonra eski haline aynen geri döner. Daha kötü veya daha kırışık olmaz. Daha sonra mutlaka tekrar yaptırmak zorunda değildir. Fakat benim kişisel tecrübem bir kez yaptırıp pozitif etkilerini gören bir hasta çok büyük oranda yeniden dolgu yaptırmaya isteklidir.

 

   Sonuç olarak dolgu, poliklinik şartlarında 10 dakika içerisinde yapılabilen bir işlemdir ve bir insanın yaşlanmasına verebileceği en etkili ve en basit molalardan biridir. Kapanışı da her zaman söylediğim bir lafla yapalım: ‘Bir gün her canlı dolguyu tadacaktır!’  :)

 

   Güzellikle kalın..geri
Aklınızda soru kalmasın!

Tedavilerimiz ve aklınıza takılan sorular hakkında hiç çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.