Meme kanseri sonrası yeniden meme yapımı

Meme kanseri sonrası yeniden meme yapımı

Meme en önemli kadınlık, dişilik organıdır. Günümüzde meme kanseri görülme sıklığının %12-13 civarında olması (her 8 kadından biri) meme kanseri sonrası oluşan organ kaybı ile birlikte işin psikososyal boyutunun da önemini ortaya çıkarmaktadır.

 

Meme kanseri nedeniyle memesinin bir kısmı veya tamamı alınan hastalarda eş zamanlı olarak memenin yeniden yapılması mümkündür. Bazı özel durumlarda ameliyattan sonra periyodik bir şekilde şişirilebilen bir balon (ekspandır) yerleştirilmesini takiben hasta ve doku hazır olduğu zaman memenin yeniden yapılması uygulanabilir.

 

Bu ameliyatlarda temel olarak 2 seçenek ile meme yapmak mümkündür. Birincisi hastanın kendi dokularını kullanarak (karın, sırt veya kalça bölgesinden) veya implant (silikon protez) kullanarak. İki ameliyatın da kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcut olup önemli olan hastaya en uygun seçenek ile hastaya bir an önce (tercihen meme alınma ameliyatı sırasında) organ kaybını yerine koyarak tedavi etmektir.

 

Meme rekostrüksiyonu multidisipliner (birden fazla branşı içeren) bir süreçtir. Meme kanseri nedeniyle memenin bir kısmı veya tamamının alınması işlemi (mastektomi) Genel cerrahi doktorları tarafından yapılırken işin yeniden yapma (rekonstrüksiyon) kısmı vücudun bir çok bölümünde olduğu gibi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

 

Ameliyat süreçleri bir miktar zorlu olabilse de sonuçları oldukça yüz güldüren ameliyatlardır.geri
Aklınızda soru kalmasın!

Tedavilerimiz ve aklınıza takılan sorular hakkında hiç çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.