Travma veya Hastalıklar Sonrası Oluşan Geniş Doku Defektlerinin Onarımı (Rekonstrüktif Mikrocerrahi)

Travma veya Hastalıklar Sonrası Oluşan Geniş Doku Defektlerinin Onarımı (Rekonstrüktif Mikrocerrahi)

Plastik cerrahinin ana uğraş alanlarından birisi de ‘defekt onarımı’dır. Her türlü kaza, yaralanma, hastalık vs. sonrası vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan yaraların fonksiyonel, anatomik ve estetik bütünlük içerisnde kapatmak bir plastik cerrahi uzmanının en temel işlerinden biridir.

 

Uzun süreli aynı pozisyonda yatış (özellikle belden aşağısını hissetmeyen paraplejik hastalar) veya  hareketsizlik sonrası oluşan yatak yaralarının medikal ve cerrahi tedavisinin yanısıra ateşli silah yaralanması, trafik kazası, yanıklar veya hastalıklar (diyabetik ayak, venöz yatmezlik vs.) sonrası oluşan her türlü yaraların onarımı da sıklıkla yapılan cerrahi sebeplerindendir.

 

Bu operasyonların bazılarında ‘serbest doku aktarımı (free flap)’ dediğimiz onarım yöntemi tercih edilmesi gerekebilir. Bu ameliyatlar uzun saatler çok dikkatli ve özenle mikroskop altında mikrocerrahi yaparak saç telinden daha ince olan damarları birbirine dikerek yerleştirilen dokuyu oraya adapte etme prensibine dayanır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik cerrahinin deneyim ve ekip gerektiren ameliyatlarının başında gelir.geri
Aklınızda soru kalmasın!

Tedavilerimiz ve aklınıza takılan sorular hakkında hiç çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.